PRODUKTY DOSTĘPNE W KATEGORII

Frezy monolityczne VHM


Frezy monolityczne

Frezowanie wraz z toczeniem stanowią dwie główne metody obróbki ubytkowej. Pomimo kilku cech wspólnych bardzo się od siebie różnią. Ideą obróbki frezerskiej jest nadanie danemu elementowi określonego kształtu przy pomocy ruchu głównego, którym jest ruch obrotowy narzędzia, a także ruchów pomocniczych – posuwowych. Te z kolei może wykonywać zarówno narzędzie jak i detal. Miarą określającą wartość ruchu głównego jest prędkość skrawania Vc [m/min], natomiast ruchów w osiach posuw na ostrze fz [mm/ostrze]. Są to parametry ściśle powiązane z zastosowanym przez nas narzędziem. Po uwzględnieniu wartości geometrycznych możemy przeliczyć je na obroty na minutę n [obr/min] lub na przykład posuw minutowy Vf [mm/min].

Główny podział narzędzi frezerskich wynika z ich konstrukcji:

  1. Narzędzia monolityczne, czyli frezy, które zostały w całości wykonane z jednego półfabrykatu materiału narzędziowego lub z połączenia dwóch materiałów. Aktualnie najczęściej stosowanymi materiałami są węgliki spiekane w różnych odmianach oraz szybkotnące stale narzędziowe i ich odmiany: HSS, HSSE, HSSCo, HSS-PM.
  2. Frezy i głowice składane – są to skomplikowane geometrycznie narzędzia wykonane z różnych gatunków stali, które posiadają gniazda do montażu płytek z węglików spiekanych, cermetali, sześciennego azotku boru czy diamentu. W ten sposób uzyskujemy ekonomiczne rozwiązanie dla narzędzi o większych średnicach, których wykonanie w wersji monolitycznej byłoby nieopłacalne.

Skupmy się jednak na frezach monolitycznych węglikowych, których zakres średnic obejmuje przedział od fi 0,03 mm do fi 32 mm – choć najczęściej stosuje się narzędzia do fi 20 mm. W naszej ofercie frezów monolitycznych główny podział wynika z zastosowanego materiału narzędziowego. Frezy węglikowe, które praktycznie zastąpiły stosowane niegdyś frezy ze stali szybkotnącej, charakteryzują się o wiele wyższą twardością, odpornością na ścieranie i wysokie temperatury oraz drobnoziarnistością, przez co możliwe jest wielokrotne przyspieszenie parametrów obróbki.

Drugi podział wynika z kształtu poszukiwanego narzędzia – co determinuje jego zastosowanie:

  1. Frezy płaskie (frez trzpieniowy, frez czołowy) to podstawowe frezy do obróbki ogólnej o kształcie walcowym z płaskim czołem.
    W zależności od zastosowania różnią się między sobą liczbą ostrzy (jednoostrzowe, dwuostrzowe, trzyostrzowe, czteroostrzowe,- aż do dziesięciu ostrzy) kątem spirali, kształtem ostrza oraz powłoką lub polerowaniem. Krawędź naroża ostrza zazwyczaj jest zabezpieczona mikrofazą.
  2. Frezy kuliste posiadają kształt pełnego promienia w miejscu naroża. Służą do obróbki profilowej i wykończeniowej powierzchni. Występują w dwóch odmianach o kącie opasania 180 stopni i około 240-250 stopni oraz z różną ilością ostrzy.
  3. Frezy torusowe (ćwiartkowe, ćwierćpromieniowe) posiadają wiele rozmiarów promieni naroża. Ich głównym zastosowaniem są operacje półzgrubne i wykończeniowe. Występujące w tej grupie frezy z dopiskiem HSC (High Speed Cutting) przystosowane są do pracy w strategii zwiększonej prędkości skrawania (specjalny szlif oraz gatunek węglika).

Minifrezy stanowią grupę frezów płaskich, kulistych i torusowych o małych średnicach. Znajdują zastosowanie w branży formierskiej oraz przy produkcji niewielkich i precyzyjnych elementów. Są wykonane z wysokiej jakości węglika oraz występują w wielu wariantach długości w celu doboru odpowiedniego narzędzia.

Frezy wykańczające to narzędzia wieloostrzowe przeznaczone do zbierania małej ilości naddatku w szybkim tempie. Pozostawiają po sobie bardzo wysokiej jakości powierzchnię.

Kolejną grupę stanowią fazowniki które służą do załamywania ostrych krawędzi oraz usuwania gratu i zadziorów powstałych po obróbce. Występują w trzech wariantach geometrycznych: 60, 90 oraz 120 stopni.

Frezy grawerskie znajdują zastosowanie we frezowaniu niewielkich napisów (zazwyczaj oznaczeń) na powierzchniach elementów obrabianych. Są to narzędzia kątowe z płaską stopką.

Frezy stożkowe to specjalna grupa frezów mająca umożliwić i ułatwić obróbkę ścian pod kątem.

Frezy nazwane zgrubnymi posiadają ząbkowaną krawędź skrawającą. Ma to na celu zwiększenie jej trwałości i wytrzymałości. Służą do obróbki zgrubnej przy wysokich parametrach. Charakteryzują się zwiększoną wydajnością, ale wymagana jest po nich operacja wykańczająca.

Strategia HFC (z ang. High Feed Cutting) znalazła zastosowanie również w narzędziach monolitycznych. Specjalna geometria freza, małe naddatki osiowe oraz bardzo wysokie posuwy na ostrze pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego współczynnika usuwania materiału, pracę na długich wysięgach (dzięki skierowaniu wektora siły w osi narzędzia) i żywotności narzędzia. Doskonale spisują się przy frezowaniu głębokich wybrań i kieszeni oraz innych zgrubnych aplikacji.

Jeden z nowych trendów w obróbce wysokowydajnej HPC (z ang. High Performance Cutting) spowodował powstanie grupy frezów o specjalnej geometrii, powłokach oraz gatunkach węglików przystosowanych do tej strategii. Podwyższone parametry prędkości skrawania i posuwu pozwalają uzyskać wysoki współczynnik usuwania materiału.

Strategią, która aktualnie znajduje szerokie zastosowanie jest obróbka trochoidalna TPC (z ang. Trochoidal Performance Cutting). Specjalna geometria, duża ilość ostrzy oraz długa krawędź robocza w połączeniu z założeniami strategii tj. praca pełną wysokością roboczą, małe zaangażowanie promieniowe oraz wysokie parametry pracy pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej wydajności.

Frezy do zaokrąglania krawędzi mają podobne zastosowanie jak fazowniki, jednak niekiedy wymagane jest uzyskanie określonego promienia na krawędzi.

Frezy specjalistyczne to grupa narzędzi, która powstała z konieczności rynku. Znajdują się tam frezy dedykowane do specjalnych zastosowań min. frezy kuliste z dużym kątem opasania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych frezów węglikowych oraz frezów ze stali i ich odmian: HSS, HSSE, HSSCo, HSS-PM. Posiadamy bardzo szeroki asortyment frezów wysokiej jakości firm Kendu, Seco, VHF, OSG i Nachreiner.