PRODUKTY DOSTĘPNE W KATEGORII

GRAWEROWANIE

Grawerowanie

Grawerowanie to proces nanoszenia faktury na detal. Można to osiągnąć na kilka sposób. Naszych Klientów interesuje głównie proces frezowania, a więc proces w którym w mechaniczny sposób, za pomocą obracającego się freza materiał jest usuwany z wierzchniej warstwy obrabianego materiału. W ten sposób opisujemy detale, czy formy, lub nanosimy fakturę na detal końcowy. W efekcie możemy uzyskać głęboko wcięte dekoracje; na przykład wzory, czy litery.

Możemy do tego wykorzystać jednopiórowe frezy monolityczne z węglika spiekanego (frezy grawerskie VHM). Przeznaczone są one do tworzyw sztucznych, pianek, aluminium, metali nieżelaznych oraz drewna i materiałów drewnopochodnych. Występują w wariantach z różnymi kątami rozwarcia (15, 36, 60 i 90 stopni) oraz różnymi szerokościami stopki.

narzędzia składane firmy Nine9

Od jakiegoś czasu możemy również Klientom zaproponować inne rozwiązanie – narzędzia składane firmy Nine9. Czyli oprawki na wymienne płytki grawerskie. W tym przypadku możemy wykorzystywać różne kąty wierzchołkowe oraz zakończenia czoła narzędzia w zależności od zapotrzebowania. Minimalny kąt wierzchołkowy z jakim się do tej pory spotkaliśmy to 10 stopni (w takim przypadku zawsze mówimy o kącie wierzchołkowym), ale taki efektywny, z którym możemy pracować w miarę wydajnie to 16 stopni. Bardzo dobre efekty osiągamy już przy kącie 30 – 45 stopni. Kąty te nie są przypadkowe – stanowią najczęstszy wybór naszych Klientów używających wcześniej frezów grawerskich monolitycznych do znakowania wyprodukowanych elementów. Jednym z powodów wejścia w system składany było oszacowanie przez nich kosztów. Każda standardowa płytka posiada dwa ostrza, a więc obniża to koszt krawędzi grawerującej o około 50%. Płytki są dodatkowo zabezpieczone promieniem naroża R=0.2 mm.

Tak więc tam, gdzie grawerowanie ma odbywać się w tworzywach sztucznych, czy metalach nieżelaznych i wymaga innej geometrii ostrza i węglika z którego wykonany jest monolityczny frez grawerski VHM – przychodzą z pomocą narzędzia składane. Jeśli chodzi o trzonki oprawek, to ich długość zaczyna się na 40 mm, a kończy na 100 mm – co daje możliwość grawerowania na bardzo dużych wysięgach.

Nine9 ma w swojej ofercie też oprawki, które nadają się zarówno do grawerowania, jak i do gratowania czy nawiercania. Można do nich zamówić płytki Micro Gravier z serii X060, które umożliwiają wykonanie wysokiej jakości drobnych grawerunków już od szerokości 0,2 mm. Zapraszamy do wypróbowania różnych rozwiązań, aby znaleźć odpowiednie do Waszych celów.