PRODUKTY DOSTĘPNE W KATEGORII

NARZĘDZIA MONOLITYCZNE


Narzędzia monolityczne – dział narzędzi do skrawania, w skład którego wchodzą:

  • frezy monolityczne z węglika spiekanego VHM,
  • frezy ze stali szybkotnącej HSS, HSS-CO i stali szybkotnącej proszkowej HSS-PM,
  • wiertła VHM i HSS,
  • gwintowniki i wygniataki do różnych materiałów,
  • rozwiertaki jako narzędzia do wykończenia otworów w tolerancji,
  • narzędzia do wygniatania sześciokątów, kwadratów, radełek, torxów i innych kształtów,
  • narzędzia do dłutowania rowków wpustowych, czy sześciokątów,
  • noże oscylacyjne.

Dzięki tak szerokiemu asortymentowi możemy wykonywać różne rodzaje zleceń, choć różnorodność narzędzi i ich konstrukcji stawia przed nami wyzwania związane z odpowiednim doborem zarówno narzędzia jak i odpowiednią obsługą maszyny.

Pracując w tak różnorodnych materiałach, jak: stal konstrukcyjna, stal twarda (do 70 HRc), stal nierdzewna i kwasoodporna, superstopy; tytan i jego stopy, kobalt i jego stopy, nikiel, tworzywa sztuczne, pianki konstrukcyjne, czy drewniane – potrzebujemy mieć wybór odpowiednich frezów, które będą idealnie przystosowane do danej pracy. W dziale frezy monolityczne wybór jest przebogaty. Od mini frezów, po frezy o dużych średnicach. Od płaskich, przez torusowe i kulise z różną ilością ostrza. Od fazowników, po frezy wykańczające, stożkowe, grawerskie, zgrubne, aż do frezów HPC i TPC.

W przypadku wierteł, czy gwintowników głównie zależy nam na tym, aby narzędzie cały czas pracowało w materiale, z ewentualnymi przerwami na złamanie wióra. Oraz aby następowało oczyszczenie rowka wiórowego i nie było jego zapychania, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. Inne zagadnienie jakie się pojawia, to problem z doprowadzeniem chłodziwa w obszar skrawania, na czoło narzędzia. Związane jest to z siłą odśrodkową. Aby poradzić sobie z tym problemem, mamy narzędzia z chłodzeniem przez środek, podawanym na ostrza. Dotyczy to zarówno wierteł z węglików spiekanych jak i z HSS . Podobnie jest przy gwintownikach, czy wygniatakach. W zależności od tego, czy otwór jest przelotowy, czy nieprzelotowy – chłodzenie jest albo podawane przez środek, albo na ostrze. Nie ma granicy twardości materiału, który możemy poddać gwintowaniu. Ale przy wygniataniu gwintów granica pracy to około 40 HRc. Ze względu na powstające kieszonki, które trudno oczyszczać – te akurat narzędzia nie nadają się do przemysłu spożywczego.

Przy rozwiertakach nie tylko kąt spirali decyduje o tym, czy rozwiertak jest do otworów nieprzelotowych, ale także to, jak ma podawane chłodzenie.

Jeszcze inaczej pracują noże oscylacyjne. Tu ruch obrotowy narzędzia lub detalu jest zamieniony na oscylację (czyli góra – dół z dużą częstotliwością) i dotyczy tylko narzędzia. Dodatkowo maszyna pracująca tymi narzędziami musi mieć możliwość przesuwania się w przód lub do tyłu (czyli posuw). Noże oscylacyjne są wykonywane w dwóch podstawowych wersjach: jedno ostrzowej lub dwu ostrzowej, na dwóch podstawowych chwytach: fi 6 i fi 10.

Wymieniliśmy narzędzia, które wymagają ruchu obrotowego narzędzia lub detalu, gdzie następuje proces skrawania, czyli skrobania narzędzia o detal. Osobnym tematem jest obróbka plastyczna narzędziami monolitycznymi. Tu obróbka odbywa się przez tarcie i uplastycznienie materiału, a następnie jego przekształcenie w pożądany kształt. Stąd też ograniczenia takich narzędzi. Nie można ich używać w materiałach zbyt twardych, granica plastyczności to około 40 HRc, ani słabo poddających się uplastycznieniu. Na przykład niektóre gatunki aluminium, ze zbyt małą zawartością krzemu.